Техническа информация
Механична устойчивост и устойчивост на натоварване на стените YTONG
Техническа информация
Механична устойчивост и устойчивост на натоварване на стените YTONG
Автоклавният клетъчен бетон е материал с много предимства: сред тях се открояват механичната устойчивост, дори в случай на сеизмично натоварване и устойчивост срещу други видове въздействия.
Механична устойчивост и съответствие със сеизмичните изисквания
Не е лесно да се намери решение, което да гарантира лекота едновременно с отлична механична устойчивост.
Обемната маса на автоклавния клетъчен бетон варира приблизително между 300 и 600 kg/m3, а якостта на натиск - между 1,8 и 5 MPa. Хомогенността и изотропията са типични характеристики на YTONG. С него успешно се създават еднослойни стени от един материал: изключително устойчива система по отношение на статични и динамични натоварвания.
В случай на земетресение, ниската собствена маса на стените ограничава хоризонталните сеизмични сили и претоварването на елементите, придаващи устойчивост на конструкцията срещу земетръс (фундаменти, шайби, рамки и т.н.).
Стените от YTONG се изграждат чрез техниката ''зидария на тънка фуга'' с нанасяне на свързващо вещество, с дебелина между 0,5 и 3 mm: това позволява системата да се определите като монолитна, без намаляване на устойчивостта за сметка на фугите. Освен това геометрията на блоковете с толеранс от +/- 1,0 mm улеснява монтажа и отвесното подравняване на стените.
Устойчивостта на системата ''блокове-лепило'' се определя чрез изпитвания, и изчислителните методи, установени от европейското законодателство.
Блоковете YTONG могат да се използват за пълнежна зидария или за носеща зидария. Това е причината те да се предлагат с различна здравина, отговаряща на съответното предназначение. В нашата страна обикновено се изплзват обрамчени зидарии, особено когато визираме изпълнение на фасадни стени.
Устойчивост на натоварването
Често се питаме дали стените, изградени с YTONG, предлагани за външно приложение, но и като решения за преграждане (леки, лесни за изграждане, гъвкави и много подходящи и при ремонт), могат да издържат натоварванията.
Отговорът със сигурност е положителен: в зависимост от натоварванията и вида на зидарията се предлагат различни системи за закрепване.
Това е така, защото клетъчните бетонни блокове са твърди и хомогенни. Следователно крепежните елементи функционират по цялата дълбочина на поставяне, а не само върху няколко милиметра материал, както се случва в други случаи; за да сте сигурни в тяхната плътност обаче, се препоръчва да се придържате към предложените системи за фиксиране (като се позовавате на каталог на Fischer) специално проектирани и изпитани за различни приложения (от картини и огледала през врати и прозорци, до системи, поддържащи вентилируеми фасади).
За да се гарантира правилното функциониране на крепежите е необходимо първо да се избере най-правилната система в зависимост от типа и размерите на основата, както и от посочената от производителите носимоспособност за стени от автоклавен клетъчен бетон .
Обикновено за леки натоварвания като огледала, картини, малки единични шкафове, препоръчваме използването на пластмасови дюбели или специализирани винтове за клетъчен бетон; за средни или големи натоварвания е най-добре да се използват пластмасови, метални или химически анкери (като внимавате да създадете пресечен конус в дъното на отвора, в който да поставите двукомпонентната смола и след това стоманената шпилка).
На второ място трябва да се обърне голямо внимание на прецизното пробиване на отвора чрез свредла за дърво или стомана. По този начин той ще бъде с точен диаметър и ще гарантира отлично уплътнение. След като отворът е пробит подходящата дълбочина, добра идея е да го обезпрашите, за да увеличите сцеплението с дюбелното тяло.
Във всички случаи е препоръчително да прочетете листовете с техническа информация (TDS), предоставени от производителите, за да оцените правилно носещата способност и методите за монтаж на избрания крепеж.