Loading...

Нови жилищни пространства в Германия: Комплесът Paulshöfe в Дюселдорф се изгражда с помощта на инструменти за цифрово планиране

Нови жилищни пространства в Германия: Комплесът Paulshöfe в Дюселдорф се изгражда с помощта на инструменти за цифрово планиране

Дата:
Сподели:

В западната част на Германия, близо до Рейн и двореца Бенрат, се изгражда нов жилищен район, който съчетава модерен живот с исторически чар - в бързото му завършване използването на инструменти за цифрово планиране играе решаваща роля.

Общо около 550 нови апартамента се строят на това място, от които около 35% са публично субсидирани и около 5% са в по-евтиния ценови сегмент. Paulshöfe трябва да бъде завършен до 2028 г. Пет вътрешни двора, всеки с различна тема, също ще бъдат отворени за обществеността. Игрище за боулинг, детски площадки, концепция за градско градинарство и възможност за закупуване на градина под наем също имат за цел да подобрят качеството на живот в квартала.

Дигиталното планиране носи много предимства

Фактът, че първите апартаменти могат да бъдат заети още през есента на 2024 г., се дължи и на това, че разработчикът на жилищни проекти Bonava разчита на цифрово планиране, използвайки Строително-информационно моделиране (BIM) и сътрудничество с Xella Германия на ранен етап. „В предишни проекти успяхме да се договорим за съвместен спокоен процес. Благодарение на наличието на развити цифрови процеси и при двамата участници в проекта, процесите могат да бъдат бързо координирани“, обяснява Себастиан Фьолсен (Sebastian Völsen), мениджър Строително-информационно моделиране (BIM) в Xella Германия.

Основата за доброто сътрудничество беше, че BIM се използва като стандартен метод за планиране във всички аспекти в Bonava, което прави целия процес по-малко податлив на грешки.

Xella и Bonava си сътрудничиха по време на създаването на модела за изпълнение и по време на самото изпълнение. Проверките и одобренията се извършват изцяло цифрово и с помощта на набори от правила. „Това позволи целият процес – от получаването на модела до одобрението – да бъде ускорен с 60%“, обяснява Фьолсен.

Подготовката на цифровото производство за използване на предварително изрязани големи форми, направени от Silka XL Plus - използвани са общо 15 000 m³ - означава, че броят на необходимите работни часове може да бъде значително намален.

Заместник-ръководител на продукция Запад, Даниел Гомес-Шеле (Daniel Gomez-Scheele):

„Освен всичко друго, за стандартизация в своята строителна система, Bonava разчита повече от 20 години на елементи от варовик. Решаващият фактор за решението в полза на Xella от групата на доставчиците беше процесът на цифрово одобрение за елементите на планиране. Това спестява хартия, минимизира възможността за допускане на грешки и също намалява необходимото количество материал и време. По този начин Xella разширява предимствата, които елементите от варовиков пясък носят на Bonava по отношение на околната среда, обработката, безопасността, времето и разходите, тъй като те се произвеждат от минерални суровини в непосредствена близост до заводите и след това сглобяеми елементи с точни размери се транспортират на къси разстояния до нашите близки строителни проекти.”

Тенденции