Loading...
Техническа информация

Горещо ли Ви е вкъщи?

Техническа информация

Горещо ли Ви е вкъщи?

Дата:
Сподели:

Горещо ли е в дома Ви през лятото? Ето как да се справите с това, грижейки се за околната среда.

Във всяко семейство има живописни спомени, свързани с летните горещини.

Дори и днес, въпреки нестабилността на сезоните и климатичната криза, с която е все по-наложително да се справим, свързваме горещото лято с любимата ваканция и незабравими преживявания. Но въпреки това се принуждаваме да предприемаме скъпоструващи стратегии, за да оцелеем в жегата.

Ето защо за този сезон е важно своевременно да се въведат решения, които помагат на сградите и жилищата да бъдат по-хладни и по-добре топлоизолирани, а следователно и по-ефективни и екологични. Ксела се ангажира много сериозно с тези проблеми, инвестирайки в проучвания и нови разработки за подобряване на характеристиките на своите продукти и системи.

Много от къщите в България не ни предпазват добре от горещините.

Както е известно, голяма част от жилищния фонд в България всъщност се състои от сгради, построени преди въвеждането на съвремнните разпоредби за пестене на енергия.

Над 80 % от сградите в България всъщност са построени преди 2000 г. т.е. дори преди влизането в сила на наредбата за енергийна ефективност на сгради (Наредба №7 от 2004 г.).

Ето защо не е случайно, че съвременната наредба за техническите изисквания към топлинните характеристики на сгради ( в сила от края на 2022 г.) счита топлоизолацията като движеща сила за справяне с високите летни температури. Необходимо да се работи за подобряване на топлинното съпротивление на външните елементи на сградите, като покрива, прозорците и оргаждащите стени.

За да се изолираме от външната среда и да регулираме ефективно температурите в домовете си е важно наистина да разберем как топлината от околната среда прониква в сградите и да се съобразяваме с това при тяхното проектиране.  

Трябва да променим начина си на мислене за жилищата и да поставим енергийната ефективност на първо място. Ключова дума? "Топлинна инерция".

Предимствата на добре изолираната сграда и решенията на Ксела

Когато говорим за изолация от летните горещини, аспектът, който винаги трябва да се има предвид, е всъщност способността на даден материал да спира, а не да предава топлината, идваща от външни източници.

Тук става дума именно за топлинната инерция, която при строителните материали се оценява чрез комбинацията от две различни характеристики:

● "Фазово отместване", т.е. времето, необходимо на топлината да премине през стената (колкото по-висока е тази стойност, толкова по-добро е съпротивлението на стената през която се предава топлината)

● "Коефициент на затихване", т.е. способността на материала да поглъща и да не отделя топлина в сградата (колкото по-ниска е тази стойност, толкова по-голямо е спестяването на температура)

Блоковете YTONG, въпреки относителната си лекота, имат висок фактор на масивност. Благодарение на топлинната инерция при външните стени наблюдаваме фазово отместване от 12 до 20 часа и коефициент на затихване от 0,38 до 0,04 при стени с голяма дебелина.

Стойности, които дават възможност при ново строителство или реконструкция, при която се подменят фасадни стени да се избегне необходимостта от външна изолация и по този начин да се спести време при строителството.

От друга страна, в случай на ремонт, изолационните плочи Multipor идват на помощ срещу горещината. Те са със значително по-висока плътност от органичните изолации, което влияе именно върху фазовото отместване.

Всъщност плътността на изолационните плочи Multipor (100-115 kg/m³) е с 40 % по-висока от тази на най-често използваната каменна вата (70-80 kg/m³). При синтетичните материали като експандиран (ЕPS) или екструдиран полистирен (ХPS) разликата е още по-голяма. Плътността на тези изолации е от 10 до 35 kg/m³.

Предимство, което върви ръка за ръка с практически неограничената дълготрайност на плочите Multipor, изработени от естествени материали, които не стареят с течение на времето (както се случва с други решения на пазара).

Накратко: едно окончателно решение, което ни кара да въздъхнем с облекчение.

Тенденции