Loading...
Устойчивост

Строителната система YTONG е устойчива

Устойчивост

Строителната система YTONG е устойчива

Дата:
Сподели:

Автоклавният клетъчен бетон YTONG е екологичен и устойчив строителен материал с отличен екологичен профил. Той активно допринася за улавянето и задържането на CO2 по естествен начин.

Строителната система YTONG е изградена от aвтоклавен клетъчен бетон, материал, произведен от естествени суровини, като пясък, вар, цимент и вода, смесени с въздуховъвличащ агент. Клетъчният бетон е лек строителен материал, който има уникални свойства и оптимален екологичен профил.

Произвежда се от фини инертни материали и се характеризира с пореста структура, която се създава чрез процес на "набъбване" и последващо автоклавиране.

Именно, съдържащата въздух порестата структура, от която произлиза и наименованието "клетъчен бетон ", придава на материала изключителни и уникални свойства в областта на топлоизолацията, акумулирането на топлина, нечувствителността към влага и пожароустойчивостта.

YTONG е цялостна система с уникални характеристики

Строителна система YTONG се състои от широка гама от елементи, от блокове за носеща и пълнежна зидария, както външна така и вътрешна, до U-образни и О-образни елементи. Всички компоненти са част от цялостна и функционална система, която отговаря на всички строителни изисквания и има много широко приложение. YTONG е лек, изключително устойчив, дълготраен и екологичен материал, който допринася значително за устойчивостта и високата енергийна ефективност на сградите, в които се използва.

В допълнение към ползите за техническите и енергийните характеристики на сградите, YTONG има активен принос за намаляване на CO2 в околната среда по време на жизнения си цикъл. Това свойство беше предмет на специално изследване. Резултатите от което бяха публикувани наскоро.

YTONG абсорбира CO2

Автоклавният клетъчен бетон притежава качество, което не е много познато. Благодарение на кристалния си характер той е в състояние да абсорбира и задържа CO2 в структурата си, до 70 kg/m3, подобно на дъвения материал. Клетъчният бетон не освобождава тези молекули дори в края на жизнения си цикъл, което е огромен принос за противодействието на парниковия ефект.

Тази характеристика произлиза от способността на материала да свързва CO2 и да го абсорбира трайно в своята структура. За периода на своята експлоатация, който може да надхвърли 100 години, той съхранява големи количества CO2, без да го освобождава отново, което го прави мощен съюзник при опазване на климата.

Проучване на Ксела относно процеса на абсорбиране на CO2

В светлината на научния дебат за поведението на CO2 като парников газ и за балансирането на материалните потоци е необходимо да се преоцени както отделянето така и натрупването на CO2 по време на жизнения цикъл на всички строителни продукти.

Наскоро Центъра за изследване и развитие на Ксела Груп (Technologie- und Forschungsgesellschaft) проведе и публикува изследване, ръководено от д-р Хартмут Валтер, което анализира и научно демонстрира поведението на клетъчния бетон във връзка с абсорбцията на CO2 по време на употреба и приноса му за опазването на климата.

Факт е, че автоклавният клетъчен бетон абсорбира CO2 по време на експлоатация: повторното свързване с CO2 е известно като рекарбонизация. По време на този процес CO2 се абсорбира отново и трайно се улавя в карбонатните минерали, които изграждат YTONG. Всъщност с течение на времето активният калций, съдържащ се в материала, образува карбонати и с този процес абсорбира CO2 в количество, право пропорционално на това, отделено при производството на свързващите вещества.

Резултати от изследването

Експерименталното проучване демонстрира чрез измервания на участъци от стени на съществуващи сгради, че процесът на абсорбиране на CO2 протича хомогенно върху целия блок от автоклавен клетъчен бетон и следователно еднакво в цялата конструкция. Освен това високата порьозност позволява непрекъснат процес и за разлика от бетона, предотвратява образуването на фронтове на карбонизация, които са свързани с намаляване на обема на порите и последващо значително уплътняване на структурата. Следователно, абсорбцията на CO2 не се спира преждевременно, а продължава, докато активният калциев оксид рекарбонизира напълно, така че материалът да не губи свойствата си с течение на времето. За разлика от бетона, това се постига без влошаване на конструкцията. Следователно процесът на рекарбонизация, който се активира и остава постоянен по време на фазата на експлоатация, намалява въглеродния отпечатък (или потенциала за глобално затопляне - GWP) на автоклавния клетъчен бетон с измерими ползи за околната среда.

Тенденции